Menü Kapat

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi ile Tanışın Epoksi nedir :

Termosetler grubundan kimyasal bir reçinedir. Suya, asite ve alkaliye karşı direnci çok iyidir. Zamanla özelliklerini kaybetmez. Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından meydana gelir. Epoksi sistemi birbirine karıştırıldığında, epoksi reçinesindeki tekil moloküller (monomers) kürlenme ajanı (hardener) ile birkeşerek uzun zincirleme molekül bağları oluşturur (polymer). Bu birleşim; karışım kürlendiğinde sert bir polymer meydana getirir. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takip eden ortalama 24 saat içinde kurumaya başlar (üzerine basılabilecek kadar) ve yaklaşık 7 gün içinde final sertliğine ulaşır.

Modern Çağın Seçimi

Epoksi çok yönlü niteliklere sahip olduğundan dolayı, şimdilerde koruyucu kaplamalar, denizcilikte kullanılan boyalar, zemin kaplamaları, yapıştırıcılar, tutkallar, kalıplama karışımları, izolasyon malzemeleri, sağlamlaştırılmış plastik ve tekstil ürünleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Epoksi inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir, onarım sırasında uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan beton içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemeti oldukça yüksektir. Ayrıca epoksi boya ve astar olarakta kullanıldığı gibi epoksi zemin kaplama olarakta yaygın bir kullanımı vardır.

Bir çok farklı sistem ve methot ile uygulama gerçekleştirilebilen epoksi zemin kaplama sistemleri, kullanım alanınızda karşılaştığınız farklılıklara göre özel çözümlere sahiptir.

Uygulama Detayları

Epoksi zemin kaplamalarında birçok farklı uygulama şekilleri mevcuttur. Bu durum fiyatlandırma aşamasında önemli farklılıklara neden olabilir ve yapacağınız seçimlerde eşit olmayan sonuçlar doğurabilir.

Fiyat tekliflerinde, yapılacak uygulama için gerekli tüm detayların belirtildiği teknik şartnameyi mutlaka isteyiniz.